Su Koruma Programı


Su Tasarrufu

Buzdolabında bir sürahi su bırakırsanız, soğutma musluğunu çalıştırmak zorunda kalmazsınız. Kısa duş alın, dişlerinizi fırçalarken musluğu kapalı tutun, çamaşır yıkarken makinenin tam dolu olduğundan emin olun ve bulaşıkları yıkarken musluğu sürekli akıtmak yerine sadece lavaboya doldurduğunuz suyu kullanın. Bozuk muslukları boş yere su akıtmamaları için hemen yaptırın.

Suyu korumak için daha az et yiyin

Hayvancılık gezenimizdeki tatlısuyun %8’ini harcamaktadır. Bu suyun çoğunluğu hayvanları beslemek üzere ekinlerin sulanmasında harcanır. Bir kg hayvan eti üretimi ve dağıtımı için 6810 litre su tüketilir. Bu miktar ile 100 tane standart banyo küveti doldurulabilir.

Kampüsteki yemek mekanları yerel ve etik yetiştirilmiş et sağlayarak sevdiğiniz yiyecekleri zarar vermeden beğenize sunmaktadır.

Su atığınızı azaltın

Kampüste eski muslukları ve tuvaletleri yenileyin. Lavabolarınıza hareket sensörü taktırın. Böylece sadece elleriniz musluğun altındayken sular akacak ve su tasarrufu yapmış olacaksınız. Düşük debili ve hareket sensörlü musluklar ile suyu koruyun. Düşük debili ve hareket sensörlü tuvaletlerde sifonlar siz kalktığınızda otomatik çalışır. Sifon daha az su harcar ve hareket sensörleri suyun ziyan olmasını önlemeye yardımcı olur. Geleneksel tuvaletlerle karşılaştırıldığında, hareket sensörlü lavabolar baraj göllerini doldurmaya yetecek kadar su tasarrufu yapmaya yardımcı olacaktır. Kampüs binalarındaki eski musluk ve tuvaletlerin yenilenmesi aynı zamanda daha özel ihtiyaçları olan kişiler için kampüs lavabolarını daha erişilebilir yapacaktır.

Kendi Şişeni Getir!

Bir çok üniversite yüksek kalite içme suyuna halkın erişimini desteklediğini vurgulamak ve şişelenmiş içeceklerin çevresel etkileri hakkındaki bilinci arttırmak için kampüste şişelenmiş su satışını yasakladı. Böylece herkesin kendisine ait, tekrar kullanılabilir materyalden yapılmış (cam, metal, seramik vs.) bir su şişesi edinmesini sağlayarak pet şişe üretimini ve enerji kaybını azaltmayı amaçlıyorlar.

Sizde suyu koruyun!

Sizde çalıştığınız, öğrenim gördüğünüz ya da yaşadığınız ortamda su dolum noktalarını öğrenin. Mümkün olduğunca pet şişe kullanımını azaltmaya çalışın. Gün içinde su şişenizi doldurun.

Biliyor musunuz?


Saniyede bir damla su sızdıran bir musluk, günde 25 litre su harcar. Sürekli çalışan bir tuvalet ise günde 900 litereyi israf eder! Musluk damlatıyor deyip geçmeyin. Unutmayın ki “Damlaya damlaya göl olur”.